Изреченията-капани( т.е. прокоби, проклятия, заклевания) обикновено са от близки хора и най-силно действат на вашето подсъзнание, защото сте отворени към близките хора.
Те се вклиняват в несъзнаваното и управляват вашата психика невидимо за вас. Могат напълно да преобърнат живота ви, да ви лишат от преживявания, които иначе ви се „падат“, както и най-малкото да ви вкарат в неприятности.
Какво казва науката?
Още от зората на психологията и квантовата физика откритията водят към разбирането, че животът се управлява не само от познатите измерими енергийни и материални фактори.
Съществуват невидими организиращи полета отвъд класическите представи в науката. Влиянието им преминава през бариерите на времето и пространството, а тяхното въздействие е еднакво силно както от разстояние, така и отблизо. Минали събития могат да окажат влияние върху други, настъпили другаде в друго време. Формира се информационно родово поле, създадено от всички живи и неживи представители на рода.
Нерядко за да се стигне до проклятие, обикновено човекът към когото то е отправено, е нарушил норми на морала, на честта, наранил е някого. В този смисъл проклятието възвръща мировата справедливост, а колективното родово поле пази информацията. Има значение обаче дали думите се казват между другото или с вложена силна емоция.
Тези изречения-капани слушани години наред в ежедневието най-силно ни влияят когато идват от родителя, с който си мислим, че сме „по-близки“.
Ето нагледни примери:
- „за съжаление ще бъдеш неуспешен/на в брака като мен“
- „всички в рода ни сме с наднормено тегло“
- „само при мен да си стоиш“
- „няма да се справя без теб“
- „лош си като баща си/майка си“
- „метнал си се на баща си/майка си/дядо си/баба си“. Това има и позитивен вариант: „ах, колко приличаш на баба си“, което задължава дъщерята да стане копие на бабата.
- „трябва винаги да си споделяш играчките“, а после човекът ще е готов да споделя и жена си/мъжа си.
- „губиш си времето“
- „трябва да си щастлив/не трябва да си тъжен“ – сигурен начин за развитие на депресия и самообвинения, както и вина, че не е винаги щастлив
- „засрами се“ – съсипва личността
- „всички в рода ни така правим“
- „ще се откажа от теб“ – унищожава личността
- „държиш се като бебе/инфантилен си“ – съсипва личността и мъжката/женската увереност
- „не се оплаквай/нищо ти няма“
- „ти си по-добър от еди-кой си“, или „защо не си като еди-кой си“ – създава неувереност в себе си и нездрав перфекционизъм. Изгражда и срам!
- „искам да си само добър, не те обичам като си лош“
И най-известното, съсипало безброй хора изречение: „Ако правиш така, ще пропаднеш“,
с подвариант: „Ако не ме слушаш ще пропаднеш“.
~Божидар Цендов, констелатор + мои допълнения