Животът ни се обуславя до голяма степен от гените. Цветът на косата, кривото кутре на дясната ръка и склонността ни да обичаме повече литературата, отколкото математиката идват унаследени по майчината или бащината линия на рода. Това е, което носим и с което малко или много трябва да се примиряваме.
Но какво би било, ако унаследявахме не само еволюционно необходимите ни черти, онези, които ни карат да изглеждаме по определен начин и да притежаваме конкретни качества? Нови научни изследвания показват, че е напълно възможно да наследяваме и онова, което те са преживели в живота си – обстоятелствата, които са им се случили след раждането и които са ги направили това, което са.
В света на генетиката – предаване на гени между родители и деца
Така например, ако нашaта прапрабаба е загинала мъчително при раждане, без да получи адекватна грижа, това може да се е отразило на нашата сестра, която днес се страхува да забременее и да роди. Ако наш прапрадядо е бил убит насилствено, страхът от насилствена смърт може да живее в нас по необясними причини и да причинява свръхтревожност и дори паник атаки. Примерите са десетки, а новата теория гласи, че носим в гените си травми, изживявани от предците ни като: войни, ранна смърт, тежък живот, глад, насилие и т.н. – неща, които са им се случили по време на живота им и не са зададени в гените от тяхното раждане.
Още през XVIII век, когато Джордж Мендел започва първите експерименти, проследяващи предаването на генетични характеристки и да формулира идеите си на база на експерименти с растения. Днес ДНК е по-разкрита, но ненапълно разбрана мистерия. И все пак през последните десетилетия се оказва, че характеристиките на хората, които незадължително се съдържат в генома, все пак могат да се предадат надолу по веригата.
Да погледнем епигенетиката по-отблизо
Генетичният код е като подробен план, който може да бъде интерпретиран по милион различни начини. Оказва се, че променяйки мислите си, човек може в действителност да промени механизма, по който мозъкът комуникира с останалата част от тялото, и така да промени биохимията на организма си. Ако това ви звучи като някаква приказка, не сте единствените. Все пак духовни практики като семейните констелации и работа с родовото поле, които нашумяха последните години, тръгват именно от отправната точка, че проблемите на човек (психологически и физически) се коренят в неестествени събития, случили се в живота на предците им.
Оказва се, че има нещо, наречено „наследственост на съдбата на клетката“(cell-fate inheritance), което е обвързано и с деленето на клетките, но и с феномен, наречен транс-поколенна епигенетика. Самата епигенетика се занимава с промените на ДНК, които се получават единствено и само от околната среда/обстоятелствата, а не от обичайното делене и промени на генома. Тъкмо околната среда и събитията правят така, че оплодителните клетки(сперматозоид и яйцеклетка) да станат преносители И на преживяванията и да въведат в бъдещия ембрион онези черти, които той никога иначе е нямало да получи.
Този модел на предаване на информация в генома съществува заедно с естествения такъв – естествените изменения, които се случват при деленето, участват в процеса еднакво силно. Всичко, което изживяваме днес, бихме могли да предадем на децата и внуците, тъй като телата ни създават и влияят на репродуктивните клетки, които ще ги създадат.
Синдромът на предците – как наследствената семейна травма ни оформя
Дарвин също е имал идеята, че съществува модел на наследственост, който чрез т.нар. гемули(ембрионни клетки) пренася информация до всички клетки на тялото, променяйки характеристиките на следващото поколение. Днес вече няколко нови изследвания правят връзката между обусловените от околната среда наследени черти и промените в поведението на потомците.
Оказваме ли се в такъв случай наистина продукт не само на “стандартното” ДНК, но и на обстоятелствата, в които са живели предците ни? При всички положения темата е интересна и води до въпроси относно това, как точно животът ни се обуславя от миналото – и какви решения можем да си открием, за да решим проблемите, произтичащи от това.
Източник: hicomm.bg
Нумерологията може да ви подкрепи чрез Изследването Връзка с предците и/или Съпоставка за съвместимост родител/дете: ТУК