Site icon 5itagor.com

Как травмата се предава от едно поколение към друго?

Травмата се случва когато човек преживява заплаха, загуба или страх, които са прекалено силни, за да могат да бъдат почувствани. Тя създава вътрешно „разцепване”, а често и срив в енергията на човека. За да останем функциониращи в света, ние „отделяме” по един напълно инстинктивен начин тези чувства, които са претоварващи за системата ни и ги „складираме” в тайно ъгълче на психиката ни.

 

 

Тази „Травматизирана част“, която продължава да носи тези чувства остава „отцепена”, свита, в изолация, без подкрепа. Като отговор на заплахата да останем нефункционални и парализирани, в нас се създава нова структура – „Оцеляващата част”, която функционира, изпълнява, обикновено не знае и не допуска почивка и която ръководи живота ни по такъв начин, че нищо застрашаващо да не ни се случи отново. От това рамката на нашата жизнена активност и енергия се стеснява. При все това, от време на време, в инцидентни ситуации, Травматизираната част в нас „пробива” защитата и изхвърля от „командния пулт” Оцеляващата част. Тогава човек наистина се срива, изпада в дълбока криза и после бавно се вдига „на крака”, като Оцеляващата част отново си възвръща контрола.

 

 

Този цикъл може да се повтаря отново и отново, на по-големи или по-малки интервали, в зависимост от това, какво предизвиква травматичната реакция „да изплува”. Ръка за ръка с това постоянно върви една огромна умора, дори изтощение. Някъде в нас продължава да живее и една Здрава част, останала незасегната от травмата, която, обаче, често е напълно невидима / игнорирана и като такава, не може много да допринесе за лечението и качеството на живота ни като цяло. Това е така, понеже както Травматизираната, така и Оцеляващата част, не вярват и не могат да се доверят, че нещо здраво все още съществува.

Травма – констелациите имат за цел да лекуват вътрешното „разцепване” и срива, в резултат на травмата. Те свързват наново изолираните части и формират отново целостта, в която никоя част не е разединена от центъра. Имаме все повече наблюдения за това, че хора, които са били травматизирани предават това на своите деца, или по-скоро, че децата го взимат от родителите си.

 

 

На преден план изниква въпросът – как точно се случва това, как травмата се предава от родителите на децата? Когато разглеждаме ситуацията на дете, което израства с травматизирани родители, първото нещо, което виждаме е, че макар родителите физически да са там, заради травмата, която носят, те не могат да присъстват за децата си в емоционален план. Но пък децата имат огромна нужда от сигурност и свързаност (bonding), за да могат да се доверяват на себе си и на живота. С травматизирани / „отцепени” родители, обаче, това не е възможно да стане по начина, по който детето има нужда. Тогава детето започва също да „се отцепва” / отделя от себе си, познавайки и носейки в душата си страха и болката на родителите си, като в същото време преживява и собствения си страх, понеже връзката, която иначе би му давала чувство на доверие в живота и заземеност, сега липсва.

 

 

За да работим с този феномен на травмата, която се предава на децата, ние разглеждаме различните аспекти на естественото здравословно свързване и как това може да се интегрира в живота на човек, така, че последиците от родителската травма да могат да бъдат минимизирани или заличени в живота на децата – чрез метода на семейните констелации или изследването Нумерологична Връзка с предците – т.е. 2 поколения от вас назад. Инфо за изследването Връзка с презците: ТУК
~Багат Зайлхофер/ Ошо Шангри Ла медитационнен център

Може да ви е интересно да прочетете и  „Как наследствената семейна травма оформя кои сме и какво наследяват децата ни?“:

 

Exit mobile version