Едно проучване казва, че радостта от сватбата продължава около две години; друго, че една нова работа предизвиква само положителни емоции за една година. Ефектът от малките удоволствия като сладолед, ново хоби или свежа прическа продължава дори по-малко.
Магията си тръгва и търсим друга професия, която ще ни донесе радост. Психолозите наричат това явление „хедонистична адаптация” или понякога „хедонистична бягаща пътека“. Това е идеалната метафора на това, което се случва в нашия мозък: ние постоянно се стремим към постоянното състояние на щастието и …никога не го достигаме.
Изследователите смятат, че хедонистичната адаптация има защитна функция, която ни предпазва от твърде много външно влияние – подобно на работата на потните жлези ни предпазва от прегряване. Някои учени дори наричат това явление „психологически имунитет“, тъй като способността ни да се адаптираме зависи от отговора на външните стимули.
Въпреки това, тази способност понякога ни причинява болка и съмнения, тъй като непрекъснато си задаваме въпроса за правилността на перфектния избор. Избирам ли подходящия човек като партньор? Тази работа ли е за мен?
Дори ако оставим настрана тези съмнения, защо не можем да забавим тази бягаща пътека и как да се насладим на щастливия момент?
До известна степен това все още е възможно. Тайната на стратегията се състои само от две действия: да благодарим и да внесем разнообразие.
Благодарността, по дефиниция на психолозите, е психологическата противоположност на адаптацията и означава вътрешно удоволствие от текущото състояние на нещата или целенасочено култивиране на чувство за признание в себе си.
Като обръщате все по-голямо внимание на причините за вашето щастие в момента, вие му давате повече сила. За да запазите усещането за радост от следващото семейно пътуване, кажете на себе си, когато пристигате в хотела: „Щастлив съм да споделя това пътуване с любимия човек. Колко щастлив съм веднъж да я срещна! ”Тази посока на мисълта ще спре развитието на негативни чувства, като завист или желание да получим още повече.
Разбира се, лесно е да се благодари на живота, когато всичко върви добре. Много по-трудно и по-важно е да се спре появата на негативни чувства при по-трудни обстоятелства, когато радостта се смесва със страха от промяната. И дори в този случай трябва постоянно да си напомняте защо и за какво си струва да бъдете благодарни. Можете да насочите мислите си в следната посока: „Радвам се, че най-накрая напуснах работата си. Ще мине известно време, но мога да преосмисля плановете си за цял живот ”; „Дори се радвам, че обновяването в новия ми апартамент е забавено, ще имам време да помисля отново за финала“.
Способността да се виждат различни аспекти също се противопоставя на адаптацията. Колкото по-запомнящи се, позитивни събития ще забележите през деня, толкова по-трудно ще бъде за мозъка ви да свикне с поне един от тях.
Всеки от нас има малки трикове, които ви позволяват да се развеселите, било то любимо ястие, място или хоби. Нашата задача е да създадем постоянно разнообразие от това щастливо меню.
Веднага след като се е случила голяма промяна в живота ви, опитайте се да забележите малките промени, които тя предизвика. Поканете колега от новата ви работа, на обяд. Направете пренареждане на интериора в къщата. Запознайте се със съседите си, но имайте предвид, че тази стратегия може да не е подходяща за всички.
Ако благодарността и разнообразието не работят във вашия случай, има друг метод, предложен от Йорди Квайдбах, професор по психология в Университета на Помпей Фабре. Методът е прост: от време на време се въздържайте от неща, които ви носят радост.
Твърде много добро също е лошо, може да притъпи усещанията. Ако шоколадът е винаги под ръка, рано или късно вече няма да е вкусно. Ако вие и вашият партньор работите от дома си, може да е по-трудно да усетите чувството на радост, когато се виждате. Ако предизвикате изкуствена липса на удоволствие, да се въздържате от тях, всяко от тях ще стане по-ценно за вас.
Всеки един от тези методи има за цел да отложи момента във времето, когато нова положителна ситуация ще се превърне в рутина. Но е важно да се помни, че в ежедневието можете да намерите и радост, дори и след като първите усещания за новост се охладят. Основната рецепта за възприемане на всекидневния живот и справянето с хедонистичната адаптация е редовно напомняне за себе си за това колко велико е да имаш точно това, което имаш.
Автор Михаил Лабковский
Източник: knife.media